Kształcenie zintegrowane - witryna Aliny Sosik

Wystawa
„Spotkanie z wiosną”

STRONA GŁÓWNA


Wystawa "Spotkanie z wiosną" składa się z działów:
1. Wiosna jako pora roku
2. Zwiastuny wiosny
    - rośliny
    - ptaki
3.
Prima aprilis
4. Wielkanoc
5. Dzień Matki
6. Międzynarodowy Dzień Dziecka

Uczniowie wykazali wielkie zaangażowanie w przygotowanie wystawy. Gromadzili materiały, zdjęcia, rysunki, wykonali kolorowe kwiaty. Dbali o porządek wokół wystawy. 

WYSTAWA "SPOTKANIE Z WIOSNĄ

Wystawa "Spotkanie z wiosną"

WIOSNA

 W GÓRĘ

Wiosna to niecierpliwie wyczekiwana pora roku. Znużeni zimową szarością i pluchą, z radością witamy coraz dłuższe dni. Natura zdaje się być w uśpieniu, ale wystarczy trochę słońca i podmuch ciepłego wiatru, aby zbudziła się do życia.
               Astronomiczne pory roku wyznaczono na podstawie stosunku długości dnia do nocy. Stąd za początek wiosny przyjęto uważać 21 marca, datę zrównania dnia z nocą. Koniec wiosny wyznacza 24 czerwca, gdy noc jest najkrótsza. Ustalone w ten umowny sposób kalendarzowe pory roku często nie pokrywają się w czasie ze zjawiskami obserwowanymi w przyrodzie. Wzrost i rozwój roślin zależą od zmiennych czynników atmosferycznych. Pierwszy okres wiosny to przedwiośnie, następny to pełnia wiosny.

ZWIASTUNY WIOSNY

W GÓRĘ

ROŚLINY

W GÓRĘ

Ciemierniki
Zakwitają już w lutym lub marcu, gdy tylko stopnieje śnieg. Rośliny te mają niezwykle trwałe kwiaty, a ich dodatkową ozdobę stanowią głęboko powcinane, zimozielone liście. Ciemierniki lubią słoneczne lub półcieniste stanowiska i żyzną glebę.

Śnieżyczka przebiśnieg
Zakwita nieomal przebijając się przez śnieg. Wymaga chłodnego, częściowo ocienionego stanowiska i próchnicznej, wilgotnej gleby.

Fiołki
Uprawia się ze względu na ładne kwiaty o różnych barwach. Te drobne rośliny dobrze rosną w cieniu lub półcieniu. Lubią przepuszczalną i wilgotną glebę.

Ziarnopłon wiosenny
Gdy tylko stopnieje śnieg, spod ziemi wyłaniają się małe liście, przypominające nieco liście kaczeńca. Ziarnopłon rośnie pod drzewami liściastymi, tworząc soczystozielone kobierce. Na ich tle pojawiają się wczesną wiosną liczne złociste kwiatki.

Przylaszczka pospolita
Rośnie gromadnie w bukowych lasach. Spotykane są również odmiany o kwiatach pojedynczych i pełnych w kolorach białym, różowym, a nawet czerwonym. Te małe, ładnie ulistnione rośliny wymagają stanowisk półcienistych i próchnicznej, wilgotnej gleby.

Sasanka zwyczajna
Zakwita przed rozwinięciem się liści. Jej oryginalne, pokryte jedwabistym puchem fioletowe kwiaty zachwycają swą delikatnością. Po ich przekwitnięciu roślinę zdobią puszyste owocostany. Sasanka pochodzi ze słonecznych łąk i górskich hal. Lubi stanowiska słoneczne i przepuszczalne, wapienne gleby.

Pierwiosnek
Istnieje niezliczona liczba odmian o dużych kwiatach, we wszystkich odcieniach barwy żółtej, różowej, pomarańczowej i czerwonej. Pierwiosnki lubią stanowiska półcieniste, gdzie nawet latem panuje chłód i wilgoć.

Tulipany
Większość tulipanów zakwita w kwietniu i w maju. Są jednak gatunki, które zakwitają już w marcu.

Krokusy
To obok przebiśniegów, najpopularniejsze, wczesnowiosenne kwiaty. Gdy tylko stopi się śnieg, zakwitają masowo na górskich halach. Najpopularniejsze są te o kwiatach w rozmaitych odcieniach fioletu, lecz widnieje się także krokusy białe, żółte, żyłkowane, a nawet dwubarwne. Wymagają słonecznego stanowiska.

Forsycja
Krzew o żółtych kwiatach pojawiających się przed liśćmi. Forsycje lubią słońce i żyzne gleby.

Zawilec gajowy
Zawilec, anemon, rodzaj z rodziny jaskrowatych. W Polsce rosną dziko 4 gatunki. Najpospolitszy jest zawilec gajowy, biało kwitnąca leśna bylina wiosenna.

W GÓRĘ

Bocian biały
Ptak gnieżdżący się w okolicach obfitujących w bagna, łąki, pastwiska i ugory. Całe upierzenie ma białe, jedynie lotki czarne, dziób i nogi czerwone. Młode mają dziób i nogi czarne. Głównym pożywieniem są owady, zwłaszcza pasikoniki, szarańcze i chrząszcze, a także myszy, norniki, krety i jaszczurki. Przylot w połowie kwietnia, odlot w drugiej połowie sierpnia. Zimuje w Afryce.

Pliszka żółta
Poluje najchętniej na ziemi. Jest mało płochliwa, dlatego można ją obserwować. Biega wytrwale raz wolniej, raz szybciej i co chwilę kiwa długim ogonkiem, a każde przyśpieszenie to atak na siedzącego owada, najczęściej na muchę.

Słowik rdzawy
Zamieszkuje wilgotne, niezbyt rozległe zadrzewienia o gęstym podszyciu i runie, parki, ogrody, kępy zadrzewień przy miedzach i łąkach, wśród wilgotnych pól oraz zarośla nad wodami. Odżywia się owadami. Charakteryzuje się bardzo melodyjnym śpiewem. Przylatuje w kwietniu, a odlatuje w sierpniu. Jest chroniony.

Wilga
Występuje na obrzeżach dużych kompleksów lasów  liściastych  i mieszanych, w zadrzewieniach śródpolnych oraz sadach, ogrodach i parkach. Wilga odżywia się owadami i jagodami. Gnieździ się w rozwidleniu gałązek w koronach drzew, daleko od pnia. Zimuje w Afryce i Indiach. Jest chroniona.

Kraska
Zamieszkuje tereny, na których znajdują się dziuplaste drzewa w otoczeniu pól i łąk – obrzeża starych lasów, zadrzewienia śródpolne, parki i aleje. Żywi się dużymi owadami, niekiedy drobnymi jaszczurkami, owocami. Jest chroniona.

Żuraw
Żyje na śródleśnych bagnach, porośniętych olchami lub wierzbami, w pobliżu zbiorników wodnych. Żuraw żywi się nasionami, jagodami, pędami roślin, owadami. Do Polski przylatuje w marcu lub na początku kwietnia. Jest chroniony.

Skowronek
Wiosną jest jednym z pierwszych ptaków powracających z południa. Występuje w całym kraju na polach, łąkach, pastwiskach, spotykany także na torfowiskach, wydmach i dużych porębach. Zachwyca swoim donośnym i melodyjnym śpiewem.

Szpak
Występuje w miastach i na terenach rolniczych, gnieździ się również w obfitujących w dziuple lasach. Szpaki tworzą duże zgrupowania, liczące nawet kilkaset tysięcy osobników. Jest ogólnie znany jako złodziej wiśni.

Rudzik
Żyje w lasach i parkach. Gniazdo ściele w gęstwinie, wśród mchu, przy samej ziemi. Żywi się owadami. Śpiewa swoją perlistą piosenkę przed samym zachodem słońca. Gości u nas od marca do października.

Kukułka
Gniazda nie ściele, gdyż swoje jajo podrzuca różnym drobnym ptaszkom. Żywi się owadami, a najbardziej lubią owłosione żarłoczne gąsienice, których inne ptaki nie jedzą. Kuka tylko samiec. Przylatuje do nas w kwietniu z ciepłych krajów, a odlatuje w sierpniu.

Jaskółka brzegówka
Zamieszkuje otwarte przestrzenie poprzecinane jarami, stromymi brzegami rzek i ziemnymi urwiskami. Żywi się muchami i komarami chwytanymi w powietrzu. Przylatuje w kwietniu, odlatuje we wrześniu.

 

PRIMA APRILIS – 1 kwietnia

W GÓRĘ

Pierwszy kwietnia, zgodnie z tradycją dzień wzajemnego żartobliwego oszukiwania się, nabierania, wprowadzania w pole przy pomocy nieprawdziwych, nierzadko niepokojących informacji.
         Pochodzenie tego zwyczaju nie jest znane, choć uważano, że stanowi pozostałość rzymskiego święta Cerealiów, obchodzonego na początku kwietnia ku czci bogini urodzaju Cerery. W Polsce istnienie prima aprilis odnotowano w XVI w. I już wtedy uchodził za dawny obyczaj.  

WIELKANOC

KLIKNIJ TUTAJ

W GÓRĘ

DZIEŃ MATKI – 26 maja

W GÓRĘ

26 maja to najpiękniejszy dzień w roku – Dzień Matki. Zaczęto go obchodzić w Stanach Zjednoczonych w roku 1910. W Europie dzień poświęcony matce pierwsza wprowadziła u siebie Austria. W jej ślady poszły wkrótce kraje skandynawskie, a potem inne. W Polsce po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki w roku 1923 w Krakowie. Dzień ten ustalono po to, aby przynajmniej raz w roku ludzie uprzytomnili sobie, a matki odczuły, jak ważna jest ich rola w społeczeństwie. W dniu tym wszystkie mamy obdarzone są szczególnymi dowodami miłości. Przedszkolak przynosi swojej mamie laurkę, uczeń – własnoręcznie wykonany upominek, a dorośli nieraz żyjący z dala od matek, ślą im najcieplejsze myśli, kwiaty, depesze, piosenki. Dzieci składają u nóg matek nieporadne laurkowe wierszyki. Najpiękniejsze strofy do matki pisał w swych listach poetyckich Juliusz Słowacki. Dla niej wielu piosenkarzy śpiewa piosenki. My także dzisiaj swoim Mamom składamy najserdeczniejsze życzenia płynące z małych, ale gorących serc.

ŻYCZENIA
Przyjmij, Kochana Mamusiu,
z serca płynące życzenia:
dobrego zdrowia, dużo optymizmu
i spełnienia wszystkich marzeń.
*
Za Twe troski i radości,
życzę ja Ci syn Twój mały,
byś Mamusiu droga miła
żyła w szczęściu wiek swój cały.
*
Wymaluję na laurce
czerwone serduszko,
ptaka, co ma złote piórka
i kwiaty w dzbanuszku.
Żyj Mamusiu moja miła,
sto lat, albo dłużej,

bądź szczęśliwa i wesoła,
zdrowie niech Ci służy.
*
Kochana Mamo
Życzymy Ci serdecznie
byś żyła nam 100 lat,
by słońce Ci świeciło,
byś kwitła jak kwiat.
*
Droga Mamo cóż Ci dam
Jedno serce tylko mam
A w tym sercu róży kwiat
Droga Mamo żyj 100 lat.

*  
W mały bukiecie majowe kwiatki
zakwitły wczoraj na Święto Matki.
Majowe kwiatki wstążką związane.
Niech sto lat żyją Mamy kochane!

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA
– 1 CZERWCA
 

W GÓRĘ

My dzieci,
polskie,
francuskie,
włoskie
i innych narodów,
dzieci z gorących krajów
i z krajów pokrytych śniegiem i lodem
pragniemy,
aby na całym świecie
był pokój,
pragniemy
żyć ze sobą w zgodzie i przyjaźni.
           *
Słyszałem, co mówią dzieci
- U nas rosną winnice.
- U nas sady wiśniowe.
- U nas są pomarańcze.
- U nas – pola ryżowe.
     - U nas śniegi wysokie.

     - U nas łąki pachnące.
     - Nad śniegiem i nad łąką
       jedno nam świeci słońce.
- U nas tundra północna.
- U nas gaj i las jasny.
- Nad tundrą, gajem, lasem
ten sam księżyc i gwiazdy.
    - U nas domy z kamienia.
     - U nas domy drewniane.
     - Odwiedźcie nasze miasta!
     - Wejdźcie w nasze wigwamy!
- Siądźmy przy jednym stole.
- Kucnijmy przy ognisku.
- Nie wiemy, gdzie jesteście,
ale wiemy, że blisko.
     - Popatrzmy sobie w oczy.
     - Podajmy sobie ręce,
       cały świat opleciemy
       razem jak barwnym wieńcem.
- Niech matka nie zapłacze.
- Ojciec nie musi strzelać...
- W każdym zakątku świata
odnajdźmy przyjaciela!
     - Jesteśmy takie małe,
       bezradne, bezbronne,
       gdy nas będziecie kochać,
       zapomnicie o wojnie!

||||||||||||||||||||||||||||||||||

Bibliografia:
1. Encyklopedia Powszechna PWN Warszawa 1983
2. Maria Kownacka - "Razem ze słonkiem" Wiosna WSiP 1976
3.
"Nauczanie Początkowe" nr 6 1989/90 Wydawnictwo Pedagogiczne w Kielcach
4. Regina Laskowska - "Świat literek" Wydawnictwo Juka Warszawa 1997

W GÓRĘ