Kształcenie zintegrowane - witryna Aliny Sosik

Wystawa
Składamy sobie życzenia”

 STRONA GŁÓWNA 

       Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Wkrótce zasiądziecie z rodziną do stołu w najpiękniejszy wieczór roku – w wieczór kolęd, choinki, Mikołaja, ciepła i spokoju, w wieczór narodzin Chrystusa – Zbawiciela. Poczujecie się sobie bliscy! W Świętą Noc weźmiecie udział w Pasterce, by oddać pokłon Panu Jezusowi tak, jak to czynili  pasterze i mędrcy. Później nadejdzie Nowy Rok – 2008. Niech ta miłość, która zrodzi się w Was w czasie świąt, towarzyszy Wam przez 12 miesięcy. Postarajcie się, by Nowy Rok był bogatszy w sukcesy i pełen uśmiechu. Niech każdy dzień przyniesie Wam szczęście.

ŻYCZENIA

         Życzenia świąteczne i noworoczne są wyjątkowe. Zawsze pachną choinką, domem rodzinnym, towarzyszą opłatkowi, łączą ludzi, sprawiają radość samotnym. Najczęściej brzmią one tak: „Zdrowych, pogodnych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku”. Pamiętajcie, że warto dodać do nich jakieś ciepłe i miłe słowa. Wyraźcie w nich sympatię, życzliwość i miłość do adresata. Oto życzenia w formie wierszyków:

Na Święta Bożego Narodzenia

oraz na nadchodzący Nowy Rok

dużo radości i dobroci od ludzi,

szczęścia rodzinnego

oraz niosącego pokój

błogosławieństwa Bożej Dzieciny.

Chrystus Pan nam się rodzi

i Nowy Rok nadchodzi.

Z tych okazji gorące

składam wszystkim życzenia –

szczere, z serca płynące:

szczęścia i powodzenia!

Cały świat w radość się stroi
- w dzień narodzin Chrystusowych.
Ślemy życzenia serdeczne –
zawsze świeże, choć odwieczne:
zdrowia, szczęścia i wesela
niechaj Ci Jezus udziela!

Boże Narodzenie –

to radość i spełnienie!

Niech znikną smutków cienie

- to nasze życzenie!

Zdrowie, szczęście, powodzenie

w nadchodzącym Nowym Roku

niech będą z Wami na co dzień

- zawsze i na każdym kroku.

Jak obyczaj każe stary –

według przodków naszych wiary –

pragnę złożyć Ci życzenia

w dniu Bożego Narodzenia.

Niech ta gwiazda betlejemska,

która zaświeci o zmroku,

zaprowadzi Cię do szczęścia

w nadchodzącym Nowym Roku!

Gdy w mroku światłem świecy rozjaśnionym,
wieczerza już czeka na obrusa bieli –

wszystkim Wam tak bliskim, choć oddalonym

ślemy myśl naszą, byście ją przyjęli

i jak opłatek z nami dzielić chcieli.

   Pięknych świąt w uczuć gorącej atmosferze

życzymy Wam bardzo serdecznie i szczerze,

a w ciągu całego Nowego Roku

zdarzeń pomyślnego toku –

zawsze i na każdym kroku!       

CHOINKA

         Nam wszystkim trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez pięknie ubranej choinki, rozjarzonej kolorowymi światełkami. Dawniej izby przystrajano gałązkami drzew iglastych; ozdabiano je jabłkami, orzechami, piernikami, łańcuchami ze słomy, krążkami opłatków. Taką dekorację nazywamy, „sadem”, „podłażniczką” lub „Bożym drzewkiem”. Zwyczaj   strojenia   choinek   dotarł   do   nas z Niemiec – sto lat temu. Dzisiaj coraz bardziej popularne stają się świąteczne stroiki. W wielu domach zastępują one choinki lub stanowią dodatkowy element dekoracyjny.  

WIGILIA

         Wieczerzę wigilijną spożywamy w przeddzień Bożego  Narodzenia.  Łacińskie  słowo  „vigilia” znaczy „nocne czuwanie”. Gdy na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazdka, cała rodzina spotyka się przy stole przykrytym białym obrusem. Pod nim umieszcza się siano na pamiątkę tego, że Pan Jezus narodził się w ubóstwie. Jedno miejsce pozostaje wolne – dla przygodnego gościa lub jako wyraz pamięci o zmarłych. Po wspólnej modlitwie najstarsza osoba w rodzinie bierze do ręki biały opłatek i - składając życzenia - łamie się nim ze wszystkimi. W   czasie   wieczerzy   wigilijnej   spożywamy potrawy  postne.  Przy  zapalonych  na  choince lampkach   śpiewamy   kolędy,   wciąż   piękne.

ŚWIĘTY MIKOŁAJ

         Czy wiecie, że święty Mikołaj piastował godność biskupa Miry w Azji Mniejszej? Tak  się złożyło, iż był nieładny i nieśmiały, ale bardzo   bogaty. Wokół   cieszył  się  ogromnym powodzeniem, bo pomagał ludziom. Możemy  dowiedzieć  się  o  nim  z  opowiadań i legend. Ciągle myślał o tym, jak wielu jest biedaków na świecie, którzy muszą cierpieć głód i zimno, podczas gdy on opływa w dostatku. Co noc, gdy wszyscy w mieście spali, wychodził cichutko z domu. Pod płaszczem chował worek pełen różnych rzeczy i podrzucał je potrzebującym. Dlatego uważamy go za patrona dzieci.   

BOŻE NARODZENIE

         Dzień narodzin Pana Jezusa stał się tak ważny, że od tej daty zaczęto liczyć lata naszej ery. Jezus   Chrystus   narodził   się   2007   lat  temu w mieście Betlejem. Jego ojczyzną była Palestyna. Nocą, gdy pasterze pilnowali swych owiec, stanął  przy  nich  Anioł  Pański  i  oznajmił,  że w Betlejem narodził się Zbawiciel. Pasterze posłuchali Anioła i poszli do miasta. Tam znaleźli Maryję z Józefem i Niemowlę owinięte w pieluszki. Upadli na kolana i oddali Mu pokłon. Choinki, szopki, figurki w czasie świąt Bożego Narodzenia przypominają wszystkim pierwsze przyjście Pana Jezusa na ziemię. 

KOLĘDNICY

         Popularne kolędowanie, to zwyczaj obchodzenia domów ze śpiewaniem kolęd i pastorałek oraz przedstawieniami związanymi z tradycją Bożego Narodzenia. Zależnie od regionu nazywa się to różnie: chodzenie z szopką, kozą, gwiazdą lub turoniem. Dzisiaj w skład grupy kolędników wchodzą najczęściej: aniołowie, gwiazdor, muzykant, turoń, a czasami - cały orszak przebierańców zwanych herodami. Warto podtrzymywać ten stary i piękny zwyczaj. 

NOWY ROK

         Nocą 31 grudnia, gdy zegar wybija 12 razy, rozpoczyna się Nowy Rok. Każda pora ma swoje uroki. Piękna jest biała zima, śliczna pachnąca wiosna, urocze ciepłe lato, barwna złocista jesień. Każdy miesiąc przynosi coś nowego, ma inny charakter. Po dniach pochmurnych, mglistych, deszczowych znów zaświeci słońce...

         Oby rok 2008 nie przyniósł przykrych niespodzianek i smutnych wieści, ale niech szczęście, miłość i radość w nim zawsze i wszędzie się mieści.

TRZECH KRÓLI

         Szóstego stycznia obchodzimy święto Objawienia Pańskiego, zwane inaczej „Trzech Króli”. Pan Bóg sprawił, że mędrcy ze Wschodu ujrzeli gwiazdę, która doprowadziła ich do Betlejem. Królowie rozpoznali w Jezusie Zbawiciela; oddali Mu pokłon i złożyli dary: złoto, kadzidło i mirrę. Po przyjściu z kościoła wypisujemy na drzwiach mieszkań – poświęconą kredą – początkowe litery  imion  Mędrców  oraz  cyfrę danego roku w celu uproszenia błogosławieństwa Bożego.

  W GÓRĘ